Analiza raportu z badań CBOS 2018

W Listopadzie 2018 roku Centralne Biuro Opinii Społecznej przygotowało bardzo ważny raport badań dotyczących nadużywania smartfonów przez Polaków. Dokonaliśmy analizy tego raportu aby przybliżyć Wam jego wyniki i podkreślić najważniejsze wnioski.

Badanie dotyczyło następujących zagadnień: częstotliwości sięgania przez Polaków po smartfony, okoliczności w których najczęściej tego dokonujemy oraz ich obecności w przestrzeni prywatnej i publicznej

Spośród 686 osób uczestniczących w badaniu aż 23 % zadeklarowało, że korzysta ze swojego smartfona za dużo. Co ciekawe, bardziej zdecydowanie o swoich przyzwyczajeniach wypowiadają się mężczyźni niż kobiety.

Badani zostali również zapytani o okoliczności, w których według nich nie należy używać smartfona. Najwięcej, bo 94 % ankietowanych wskazało mszę świętą w kościele, a 93% zgadza się, że co do miejsc związanych z kulturą i sztuką wysoką (filharmonia, teatr, opera, koncerty). Z kolei 87% wskazało sytuacje szkolne, czyli lekcje i wykłady.

Niestety nie padło pytanie o to, na ile te osoby przestrzegają reguły nie używania smartfona we wskazanych przez siebie miejscach. Należy pamiętać, że świadomość danych zasad społecznych nie oznacza, że je przestrzegamy. Zastanawiamy się ile osób przyznałoby się do tego, że zdarza im sięgnąć po telefon w podanych sytuacjach.

 

82% spośród badanych zadeklarowała swój sprzeciw wobec korzystania ze smartfonów w trakcie rozmowy, 77% nie toleruje tego nawyku przy wspólnym posiłku, a 70% uważa to za niewłaściwe podczas spotkania w szerszym gronie znajomych.

Stosunkowo dużo osób w wieku 18-34 lat deklaruje, że raczej nie przeszkadza im tego rodzaju zachowanie – to aż 31% badanych. Czy zmierzamy w stronę czasów, w których będziemy umawiać się jedynie na wspólne przebywanie zamiast na spotkanie?

Pamiętajmy, że zwrócenie uwagi osobie, która jest zahipnotyzowana przez smartfon, to odpowiedzialny sposób na podtrzymanie zdrowej relacji i wyrażenia troski wobec drugiej strony. Powiedz HEAD UP i sprawdź jak zareaguje!

Jeśli zrezygnujemy ze zwracania sobie wzajemnej uwagi, możemy doprowadzić do pogłębienia kryzysu relacji społecznych. Będzie on postępował poprzez rozluźnienie więzi i zmianę podejścia do sposobu ich utrzymywania. Ograniczanie się do świata zaklętego w ekranie powoduje, że stajemy się co raz bardziej podatni na negatywne skutki tego, co zdaje się sprawiać nam dużą przyjemność.

Raport przygotowany przez CBOS zwraca uwagę na tendencję wzrostu tolerancji wobec użytkowania smartfonów w sytuacjach publicznych i prywatnych wśród młodych osób. Obserwacja tego zjawiska jest bardzo ważna, tak samo jak stałe przypominanie sobie o tym, że znalezienie złotego środka jest jedyną drogą do zachowania zdrowia jednostek i społeczności.

Nie wstydź się! Powiedz HEAD UP, a każdy wróci do realu.

Kategorie: Raport

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *