Cześć! Jeśli chcesz uniknąć problemów związanych z prawem autorskim i działać w pełni profesjonalnie, to szkolenie jest dla Ciebie
Przygotowaliśmy dla ciebie najważniejsze informacje i przepisy które musisz znać jako osoba działająca w produkcji filmowej.
Kierownik produkcji i producent to dwie różne role w przemyśle filmowym, jednak łączy ich odpowiedzialność za projekt oraz konieczność przestrzegania i znajomości przepisów prawa autorskiego oraz prawa do wizerunku. Jeśli poważnie myślisz o profesjonalnej pracy kierownika produkcji lub producenta musisz być gotow_ do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji (no mercy!) Z doświadczenia wiemy, że w profesjonalnej produkcji wiele razy zderzasz się z zagadnieniami prawa autorskiego, znakami towarowymi lub prawem do wizerunku. Podpisujesz umowy, realizujesz zdjęcia w plenerze, korzystasz z rozmaitych rekwizytów oraz scenografii, ale przede wszystkim bierzesz na siebie ryzyko dotyczące nienaruszenia praw autorskich w filmie / reklamie / teledysku. Dlatego właśnie stworzyliśmy to szkolenie
Pomyśl przez chwilę, czy podczas swojej pracy spotykasz się z podobnymi problemami:
Brak znajomości przepisów
Bez znajomości najważniejszych przepisów możesz naruszyć prawa autorów użytych w Twojej produkcji, co dalej może skutkować konsekwencjami prawnymi i finansowymi
Brak pewności dotyczących zezwoleń
Podczas produkcji nie masz pewności z jakich elementów możesz skorzystać bez pozwolenia. Dotyczy to np. zdjęć, wizerunków osób i budynków, architektury, muzyki itd.
Problemy z podpisywaniem umów
Bez znajomości przepisów możesz mieć problem z podpisaniem odpowiedniej umowy z współtwórcami filmu lub właścicielami lokacji.
Konflikty wśród ekipy filmowej
Nieznajomość przepisów i zasad może prowadzić do nieporozumień i konfliktów w zespole produkcyjnym, co niestety zawsze wpływa na gorszą efektywność pracy.
Dodatkowe koszty finansowe
Naruszenie przepisów prawnych może skutkować wysokimi kosztami, np. w postaci kar finansowych lub utraty praw do produkcji.
Pamiętaj, że realizując film dla Twojego klienta, deklarujesz, że produkt jest pozbawiony wad prawnych i zastrzeżeń prawnych firm i osób trzecich.
Wszelkie konsekwencję, które mogą wyniknąć z niedopatrzenia i realizacji filmu z wadami prawymi, mogą poważnie zaszkodzić wizerunkowi Twojej firmy. Prawnych aspektów wokół produkcji filmu jest naprawdę wiele.
Poprosiliśmy radcę prawnego – Tomasza Gadomskiego z wieloletnim doświadczeniem w branży audiowizualnej o pomoc w zebraniu najważniejszych zagadnień prawnych i omówienie ich w ramach szkolenia. Wśród nich znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Jak zabezpieczyć prawnie swój pomysł na film lub serial?
- O czym warto pamiętać realizując film w plenerze? Czy wszystko co widzisz możesz wykorzystać?
- Kiedy musisz zdobyć zgodę na wykorzystanie wizerunku?
- Czy zgoda na wykorzystanie wizerunku możesz zostać udzielona nieodpłatnie?
- Które zdjęcia możesz wykorzystać w Internecie bez pozwolenia fotografa?
- Czy każde zdjęcie chronione jest w ramach prawa autorskiego utworu?
- Czy zdjęcia seryjne mają indywidualny charakter?
- Które zdjęcia możesz wykorzystać bez pozwolenia autora?
- Czy Twój autorski pomysł jest chroniony przez prawo autorskie?
- Czy postaci z filmowe to znaki towarowe?
- Czym jest zasada swobody twórczej?
- Czy mogę przerobić utwór z domeny publicznej?
- Czy mogę przemontować Gwiezdne Wojny?
- Czym w rozumieniu prawa jest inspiracja?
- Czy w twoim kadrze może pojawić się czyjś obraz lub zdjęcie?
- Czym jest prawo cytatu oraz kiedy możesz z niego korzystać?
- Czy mogę wykorzystać fragment telewizji śniadaniowej w moimi filmie dokumentalnym?
- Co trzeba umieścić w napisach końcowych?
- Czym jest prawo panoramy?
- Czy znany dzwonek telefonu komórkowego podlega ochronie prawnej?
Jeśli miałeś wątpliwości z odpowiedzią na więcej niż pięć pytań i pracujesz lub planujesz pracować w profesjonalnej branży produkcji filmowej, to w naszej opinii wiele ryzykujesz. Popraw swoje umiejętności i zmniejsz ryzyko spornych sytuacji prawnych. W skrajnych warunkach konsekwencje taki niedopatrzeń mogą być o wiele bardziej kosztowne, niż koszt szkolenia które Ci oferujemy.
Szkolenie prowadzi Tomasz Gadomski radca prawny z wieloletnim doświadczeniem w branży audiowizualnej
- Radca prawny odpowiedzialny za negocjowanie i opiniowanie umów dotyczących produkcji reklamowych z naciskiem na prawa własności intelektualnej. Dodatkowo odpowiedzialny za wdrożenie RODO w domach produkcyjnym oraz rozwiązywanie bieżących problemów prawnych spółek związanych z profesjonalną branżą AV.
Dlaczego możesz nam zaufać? Jesteśmy po drugiej stronie i zawsze chętnie odpowiemy na twoje pytania
Jako Fundacja Viewer działamy w profesjonalnej branży filmowej na rzecz jej rozwoju poprzez realizowanie kreatywnych projektów. Budujemy kreatywną sieć ekspertów, którzy tak jak my wiedzą, że dzielenie się doświadczeniem zawodowym ma realny wpływ na rozwój całej branży. Stawiamy na współpracę z najlepszymi. Dla Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych i firmy Netflix opracowaliśmy program i zorganizowaliśmy szkolenia z zakresu post produkcji razem z topowymi ekspertami. Najbardziej lubimy robić projekty nowoczesne i nowatorskie. Uwielbiamy rozmawiać. Dlatego od roku możecie słuchać nas w podcaście Dialogi Filmowe, w którym kierujemy mikrofony w stronę twórców sektora audiowizualnego.
Co zyskasz biorąc udział w szkoleniu? Chcemy ukończone przez Ciebie szkolenie przyniosło następujące korzyści:
- Pełniejszą wiedzę na temat przepisów prawa autorskiego i prawa do wizerunku, co pozwoli mu uniknąć błędów i naruszeń prawnych.
- Zrozumienie skutków naruszania praw autorskich i prawa do wizerunku dla produkcji filmowej i dla jego firmy.
- Zwiększenie szans na sukces - zdobycie wiedzy i umiejętności na szkoleniu to zwiększenie szans na sukces w branży filmowej, telewizyjnej lub teatralnej
- Swobodę twórczą, poprzez poznanie możliwości wykorzystania utworów chronionych prawem autorskim oraz sposobów ich legalnego przetwarzania.
- Umiejętność poprawnego zawierania i interpretacji umów z twórcami, aktorami i innymi osobami zaangażowanymi w produkcję.
- Zwiększenie szans na utrzymanie pozytywnych relacji z twórcami, aktorami i innymi osobami zaangażowanymi w produkcję.
- Poprawę reputacji swojej firmy jako profesjonalnego i etycznego gracza w branży filmowej.
- Zmniejszenie ryzyka spornych sytuacji prawnych i kosztów, jakie z nimi związane.
- Poprawę swoich umiejętności jako kierownik produkcji poprzez lepsze zrozumienie kompleksowego kontekstu produkcji filmowej i związanego z nią prawa.
Na koniec przygotowaliśmy kilka bonusów!
Przygotowaliśmy kieszonkowy podręcznik o najważniejszych pojęciach i przepisach prawa autorskiego. Możesz zgrać go na telefon i mieć go przy sobie, co umożliwi szybki dostęp do
wiedzy i informacji. Podręcznik to przydatne narzędzie dla
osób działających w branży jako kierownicy produkcji, producenci, koordynatorzy lub ambitnie asystenci. Poza tym umożliwia łatwe dzielenie się wiedzą z innymi! Co poza tym?
BONUS_1
Mobilny podręcznik o najważniejszych przepisach z zakresu prawa autorskiego i prawa do wizerunku
Wizerunek, pozwolenia, prawo panoramy czy zastrzeżony znak towarowy. Lepiej wiedzieć...
Wartość: 95 PLN
BONUS_2
Zbiór najważniejszych praktyk z zakresu green filmingu i zielonej produkcji audiowizualnej
Działaj w duchu ekologicznej produkcji audiowizualnej i zobacz które praktyki możesz w wdrożyć od zaraz
Wartość: 95 PLN
BONUS_3
Kompletna umowa o dzieło dla twórców wraz z omówieniem.
Nie szukaj wzorów umowy o dzieło na przypadkowych stronach internetowych! Wykorzystaj dokument dedykowany twórcom filmowym
Wartość: 150 PLN
KONIEC PROMO ZA / KONIEC PROMO ZA / KONIEC PROMO ZA
KONIEC PROMO ZA / KONIEC PROMO ZA
Gramy fair, dajemy gwarancje!
Wierzymy, że szkolenie spełni Twoje oczekiwania i dostarczy Ci wartościowej wiedzy oraz narzędzi, które pozwolą na rozwój Twoich umiejętności. Jednocześnie, chcemy zapewnić Ci, że w przypadku
niezadowolenia z oferowanego szkolenia nie musisz obawiać się utraty pieniędzy. Jeżeli uznasz , że to szkolenie nie spełniło Twoich oczekiwań, zwrócimy Ci całą kwotę. W ramach
gwarancji masz 14 dni od daty zakupu szkolenia na zgłoszenie potrzeby zwrotu pieniędzy.